Je vaginální mykóza opravdu závažné onemocnění?

Tři ze čtyř žen trpí někdy v životě vaginální mykózou. Toto onemocnění, které je fyzicky i psychologicky velmi nepříjemné. Bolest a svědění, které způsobuje, však mohou člověku, který trpí, znemožnit život. Jak se projevuje vaginální mykóza? Jak tomu lze zabránit?

Co vaginální mykózu způsobuje?

Vaginální mykóza je genitální infekce způsobená množením houby Candida albicans ve vaginální flóře. Tyto kvasinky se přirozeně vyskytují v lidském těle na sliznicích. Jsou neškodné v nízkých koncentracích a nezbytné pro správnou funkci těla.

Z různých důvodů se však tyto mikroorganismy mohou množit a způsobit infekci, například vaginální mykózu.

Proč a kdy se vyskytuje vaginální mykóza?

Destabilizovaná flóra

Vagína je domovem bakterií nazývaných laktobacily. Tyto bakterie koexistují s kvasinkami zvanými Candida albicans. Společně tvoří vaginální flóru. Úlohou laktobacilů je zabránit adhezi kvasinek Candida albicans na vaginální stěny. Pokud je přítomno malé množství bakterií, všechno je v pořádku.

Když se však množství kvasinek znásobí, dojde k narušení této rovnováhy a destabilizuje se flóra.

Těhotné ženy s vyšším rizikem

Jedna z hlavních příčin vaginálních potíží je spojena s náhlou hormonální změnou, která narušuje rovnováhu flóry. Těhotné ženy jsou proto potenciálně vystaveny vyššímu riziku vzniku vaginální mykózy, ale také je může začít trápit kvasinková infekce. Zvýšení hormonů během těhotenství skutečně upravuje vaginální stěnu a snižuje lokální imunitu.

Antibiotika: Častý viník

Druhým rizikovým faktorem je užívání antibiotik. Antibiotika ničením choroboplodných zárodků napadají také vaginální flóru a způsobují její nevyváženost.

Příliš častá a nevhodná intimní hygiena

Mnoho žen, které mají obavy o svou intimní hygienu, používají často nevhodné sprchové gely nebo vlhčené ubrousky. Pokud jsou ubrousky a gely používány příliš často, mohou dráždit sliznice a podporovat rozvoj mykózy.

Mýdlo je také rizikovým faktorem, protože může změnit vaginální flóru. Aby se předešlo rizikům, je nezbytné používat produkt s pH blízkým fyziologickému pH (mezi 4,5 a 9). A konečně, vaginální výplach může také způsobit lokální infekce, protože eliminuje laktobacily.

Přiléhavé oblečení nebo nevhodné spodní prádlo

V obou případech se jedná o rizika podráždění, která mohou vést ke vzniku vaginální mykózy.

Už žádné předsudky: Mnoho lidí si myslí, že vaginální mykózy je synonymem špatné hygieny. Ve skutečnosti je to často nadměrná intimní hygiena, která způsobuje infekci.

Nevhodné spodní prádlo brání ve zbavení se i jiných potíží, jakými jsou například kondylomata.

Dejte přednost bavlněnému spodnímu prádlu.