Bezpečný sex i bez kondomu

Bezpečnost při sexu je velice důležitá a každá neopatrnost může mít takřka nedozírné následky. Bude na světě miminko, nebo tu jsou různé pohlavní nemoci a HIV. Kondom znamená asi 97% bezpečnosti. Co ale dělat, když náhodou není po ruce?

Spaní s jedním partnerem

Proti nákaze pohlavními nemocemi je velmi prospěšná metoda spaní s jedním partnerem. Riziko je samozřejmě na počátku vztahu, protože ne všichni vstupují do vztahu jako panny a panici. Rizikem je tu samozřejmě možná nevěra z jedné, nebo dokonce i z druhé strany. Podle průzkumu se nevěry dopouští skoro každý druhý zadaný člověk. Pro uklidnění můžeme dodat, že někteří jsou permanentně nevěrní, takže se počet nevěrných osob snižuje s počtem nevěr těch permanentně nevěrných. Důvěřuj, ale prověřuj. Malou, ale jistě velmi účinnou zkouškou může být přiznání partnera, že v minulosti byl již nevěrný, případně i několikrát. Takoví člověk si z takovou lapálií, jako je nevěra, nebude za čas dělat v každém vztahu.

Vlastní prevence

Jednou z možných příčin dostat nemoc, je vnik nákazy přes nějakou otevřenou ranku na těle. To je případ, kdy jsem na první, či jedno z prvních schůzek, a předpokládáme, že dojde k sexu. Chce to si prověřit, zda nemáme někde otevřené ranky, zejména na místech největších kontaktů. To jsou především genitálie, ústa a ruce. Pokud se chceme blýsknout vyholením pohlaví, nečekáme až těsně před schůzkou, ale dáme tomu čas, aby se případné ranky zacelili, tedy alespoň den předem.

Pozor při líbání

Sliny, které se při líbání mísí, nejsou samy o sobě nijak nebezpečné. Potíž je v tom, je-li v nich příměs krve. Je tu možné mít v ústech afty, nebo jiné boláčky, ale také nezhojenou ranku po zubařském výkonu.

Jiné metody sexu

Pokud se řekne sex, myslí se tím většinou soulož dokonaná, tedy s průnikem penisu do pochvy. Tady je nebezpečí nakažení i otěhotnění nejvyšší, proto se někdy propagují jiné metody. Relativně bezpečnou sexuální praktikou je orální milování, tedy pomocí úst. něco jsme si o slinách již řekli při líbaní, ale stejné to platí v případě kontaktu jazyka,. rtů a ústní dutiny s genitáliemi partnera. Poranění sliznice genitálií může vzniknout při příliš intenzivního dráždění, kousnutí, ale také předchozím holení. Pro ženy je třeba doplnit, že největší množství HIV se vyskytuje ve spermatu a v preejakulátu. Stejně tak se muži mohou nakazit, pokud mají na rukou nezhojenou tanku a dostanou se do ní tekutiny z ženského přirození.

Další metodou před otěhotněním je anální sex, ovšem pro přenos nákazy nějaké nemoci, je rizikovější než vaginální. Na konečníku mohou vznikat drobné trhlinky, takže je třeba používat velké množství lubrigačního gelu či oleje a anál i na vnik zvláště silnějšího penisu postupně připravit. Navíc zde je možná nakažení k análu, protože v něm je velké možnosti nakažení. Asi nemusíme víc dodávat.

Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož není ochranou před HIV, ale před početím. Preejakulační tekutina totiž obsahuje částice viru HIV, pokud je již člověk nakažený, takže i přes ně se lze HIV nakazit. Je to možné opět, jak jsme se zmínili, pokud se dostanou do krevního oběhu přes nějakou ranku na sliznici vaginy, análu, dutiny úst i rance na rukou.

Kontrola

Pokud je někdo ve stadiu hledání, zkoušení a podobně, a má za sebou vícero sexuálních dobrodružství, měl by se alespoň po dvou měsících nechat testovat na pohlavní choroby, především pak HIV. Jeho inkubační doba je právě asi dva měsíce.